Kosztowna promocja gminy.
Gmina Obrowo wydaje dziesiątki tysięcy na obecność w mediach i wydawanie własnej gazety.
Ponad 170 tysięcy złotych wydała w tym roku Gmina Obrowo na promocję. Czy jest to dużo czy mało? Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Porównując gminę Obrowo, do gmin które można nazwać turystycznymi, ta kwota nie robi dużego wrażenia. Ciechocinek na ten cel miał przeznaczone ponad 400 tysięcy złotych. Jednak gdy przyjrzymy się bliżej planowanym wydatkom promocyjnym w innych gminach, otrzymujemy inny obraz całej sytuacji. Gmina Obrowo w budżecie na rok 2020 na ten cel miała przeznaczone aż 272 tysięcy złotych. Ostatecznie wydano mniej, jak można domniemywać z powodu epidemii koronawirusa i obostrzeń. Inne gminy jak Lubicz czy Aleksandrów Kujawski w swoich budżetach odkładają na promocję niewiele ponad 100 tysięcy złotych rocznie. W Gminie Obrowo w budżecie autorstwa wójta Andrzeja Wieczyńskiego na rok 2021 na promocję przeznaczono 270 tysięcy złotych, czyli ponad dwukrotnie więcej niż we wspomnianych ośrodkach.
Gminy w zależności od swoich walorów i prowadzonej polityki wydają mniej lub więcej na promocję. Sama kwota podana w budżecie może budzić wątpliwości, ale by ocenić na ile jest to uzasadnione warto przyjrzeć się poszczególnym pozycjom, wyróżnionym w wydatkach promocyjnych. Bartosz Zduński z Klubu Radnych Kurs na Obrowo złożył wniosek o sporządzenie zestawienia wydatków budżetowych na promocję. Urząd Gminy w Obrowie w odpowiedzi przesłał listę realizowanych zadań i ich ceny. Kampanie reklamowe, informacyjne czy nawet życzenia świąteczne w mediach lokalnych kosztują dziesiątki tysięcy złotych. Dla przykładu sama publikacja „Poczet samorządowców” to wydatek rzędu 4 125 złotych. Tylko w czerwcu Gmina Obrowo za to by być mediach zapłaciła prawie 10 tysięcy złotych. Ciekawie prezentują się też inne czerwcowe wydatki. Na umowy zlecenia i o dzieło wydano 18 500 złotych. Skąd taka kwota? 4 500 zł dotyczy umowy związanej z zaprojektowaniem odznaki honorowej za zasługi dla gminy Obrowo, medalu, legitymacji i dyplomu wraz z materiałem tekstowym. 14 tysięcy złotych kosztował film promujący gminę Obrowo oraz wykonywanych w 2019 roku w gminie inwestycji. Czy tyle kosztował film zamieszczony na serwisie Youtube o nazwie „Gmina Obrowo w 2019 roku. Główne inwestycje”, który ma mniej niż 500 wyświetleń? Innych filmów z tego okresu, które pasują do opisu próżno szukać na oficjalnym koncie Gminy Obrowo. Przewodniczący Klubu Radnych Kurs na Obrowo Artur Kanarek zadał w tej sprawie pytanie. W odpowiedzi Wójt Andrzej Wieczyński rozwinął wcześniejszą pozycję z listy i z jednego filmu zrobił sześć, cytat z zestawienia wydatków na promocję w 2020 roku „wykonanie filmu promującego gminę Obrowo oraz dotyczącego wykonywanych w 2019 roku w gminie Obrowo inwestycji” i oświadczył w piśmie, że za wspomniane 14 tysięcy złotych powstało 6 filmów. W tym samym dokumencie możemy przeczytać „wydatek ten wiąże się z umową o dzieło z 2019 roku, dotyczącą nagrań całych imprez organizowanych w 2019 roku na terenie gminy Obrowo oraz nagranie filmu nt. inwestycji gminnych w 2019 roku. W 2019 roku w ramach tej umowy zrealizowano następujące filmy: 1. Festiwal Wisły/Przegląd Tradycyjnych Kapel Weselnych 2. Dożynki Gminno-Powiatowe 3.Przekazanie wozu strażackiego dla OSP w Kawęczynie 4. 5-lecie Klubu Seniora „Sami Swoi” 5. IV Przegląd Chórów i Zespołów Senioralnych 6. Film o inwestycja gminnych za 2019 rok”. 5 z 6 z tych filmów zostało opublikowanych 10 stycznia 2020 roku, mimo że wydarzenia które relacjonowały miały miejsce w różnych miesiącach. Przykładowo Festiwal Wisły odbył się w sierpniu. Czy mamy przez to rozumieć, że w pierwszym zestawieniu wydatków omyłkowo użyto liczby pojedynczej i na podstawie umowy z 2019 roku powstawały filmy od sierpnia 2019 roku do czerwca 2020 i dopiero po realizacji wszystkich 6 filmów, wykonawca doczekał się wypłaty?
W zestawieniu wydatków promocyjnych za rok 2020 zostały również wyróżnione pozycje odpowiadające za stronę internetową i gazetę Kurier Obrowa. Okazuje się, że przy ich opracowywaniu korzysta się z pomocy z zewnątrz. Gmina Obrowo wydaje niemałe pieniądze na promocję gminy tworząc własne media i płacąc za obecność w innych. Czy przekłada się to na większą rozpoznawalność gminy? Czy zapłacone ponad 8 tysięcy złotych na reklamę w folderze Kujawsko-pomorskie, to dobrze wydane pieniądze? Czy wszystkie te kwoty są w pełni uzasadnione i racjonalne? Czy można było uniknąć poświęcenia ponad 6 tysięcy złotych na zaliczkę na piknik rodzinny, który przez epidemię nigdy się nie odbył ? Odpowiedź pozostawiamy Państwu.
Poniżej zamieszczamy wykaz wydatków oraz odpowiedź na pytanie odnośnie wspomnianego filmu.
zestawienie wydatków budżetu na promocję do końca listopada
zestawienie wydatków budżetu na promocję w grudniu
odpowiedź na pytanie odnośnie filmu